Jak najczęściej wykrywany jest nowotwór?
W ciągu roku średnio 170 tys. Polaków dowiaduje się, że choruje na nowotwór. To zawsze olbrzymi stres dla chorego i jego bliskich. Jednak nowotwór nie jest wyrokiem: wykryty we wczesnym stadium często kończy się całkowitym wyleczeniem.
Nowotwory w Polsce
Do najczęściej diagnozowanych w naszym kraju nowotworów należą rak płuca, rak piersi i rak gruczołu krokowego. U mężczyzn, u których zdiagnozowano nowotwór, 19,6% choruje na nowotwór prostaty, 15,9% na nowotwór płuca, a 6,9% na nowotwór jelita grubego.
U kobiet najczęściej diagnozowany jest nowotwór piersi (23,8% wszystkich przypadków), płuca (9,9%) i trzonu macicy (7,1%).
Z tego powodu lekarze alarmują, aby szczególną uwagę skierować na badania kontrolne, nawet jeśli nie zauważam niepokojących objawów. Zaleca się regularnie odwiedzać urologa i ginekologa, wykonywać mammografię i USG piersi, regularnie poddawać się RTG płuc (zwłaszcza, jeśli palimy tytoń) i powyżej 40. roku życia poddać się kolposkopii.
Jednak to oczywiście nie wszystko. Możemy zrobić dla siebie samych znacznie więcej.
Nie bójmy się diagnostyki
Największym wrogiem nowotworów jest (oprócz zdrowego trybu życia) - regularna diagnostyka. Choroba wykryta we wczesnym stadium w większości przypadków jest uleczalna, a rokowania z nią związane są optymistyczne.
Tymczasem świadomość na temat korzyści z regularnych badań wciąż jest zbyt niska. Polacy często zaniechają badań profilaktycznych. Dobrą zmianą jest podejście młodszych pokoleń, którzy są świadomi postępu medycyny i możliwości samokontroli.
Na ten moment często nowotwory są wykrywane w czasie badania, które nastąpiło już po stwierdzeniu przez pacjenta jakiejś niepokojących objawów lub zmiany, np. guzka, krwawiącego znamienia. Celem każdego powinno być wykrycie choroby w ramach badań przesiewowych i regularnych badań, na które sami się zgłaszamy.
To właśnie takie badania, kiedy nowotwór nie daje jeszcze żadnych objawów, dają nam największą szansę na wyzdrowienie.
Co możesz zrobić już dzisiaj?
Sprawdź, ile czasu upłynęło od Twoich ostatnich wizyt u lekarza. Kiedy wykonywane były badania ogólne — morfologia krwi, czy badanie ogólne moczu. Ważne są także badania obrazowe jak RTG, USG jamy brzusznej, mammografia. Pamiętaj, że wszystkie te badania są bezbolesne. Kolonoskopia i gastroskopia, zalecana profilaktycznie po 40. roku życia, są związane z pewnym dyskomfortem, ale możliwe jest ich wykonanie w pełnym znieczuleniu. Po 50. roku życia badanie jest refundowane przez NFZ, w niektórych przypadkach również od 40. roku życia (np. gdy w bliskiej rodzinie występowały przypadki nowotworów jelita).
Samodzielnie możesz nie tylko zaplanować swój harmonogram badań, ale również badać się sam/a. Ważne są badania manualne jak comiesięczne badanie piersi i jąder, a także oglądanie posiadanych zmian skórnych.
Rozwój diagnostyki pozwala też na samodzielne wykonanie testów warunkach domowych. Carci Reagent jest testem, który przeprowadza się z próbki moczu. Jego czułość wynosi 99,7%, co zostało stwierdzone na próbie 4375 pacjentów z potwierdzonym nowotworem złośliwym.
Tyrozyna stanowi jeden z fizjologicznych metabolitów występujących w moczu. Jeśli poziom tyrozyny przekracza prawidłową wartość, test wskazuje wynik pozytywny. Oznacza to, że z dużym prawdopodobieństwem w oganizmie pacjenta rozwinął się nowotwór złośliwy i wymaga to natychmiastowej dalszej diagnostyki.
Carci Reagent jest skutecznym i szybkim narzędziem do samodzielnej kontroli własnego zdrowia — bez pobierania krwi czy czekania w kolejce do lekarza. Wraz z pozostałymi profilaktycznymi działaniami, jest ważnym elementem świadomego dbania o swoje zdrowie.
Bibliografia:
1. Krajowe profile dotyczące nowotworów 2023, European Cancer Inequalities Registry, za: onkonet.pl (https://www.onkonet.pl/pdfs/Krajowe%20profile%20dotyczące%20nowotworów%20Polska%202023.pdf)