Markery jako wskaźniki choroby nowotworowej
Rak rozwija się kosztem gospodarza, czyli pacjenta. Wykorzystuje do swojego rozwoju składniki odżywcze chorego, będące dla nowotworu materiałem budulcowym i energetycznym. Celem komórek nowotworowych jest przyśpieszenie metabolizmu w celu rozprzestrzeniania się w sposób szybki i niekontrolowany. Jest to patologiczny stan dla pacjenta. Efektem tego są zmiany w ogólnym metabolizmie chorego. Nie zawsze są one jednak zauważalne dla pacjenta, zwłaszcza w początkowym stadium choroby.
Do podstawowych zmian metabolicznych towarzyszących chorobie nowotworowej możemy zaliczyć:
- zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej
- zaburzenia gospodarki białkowej
- zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej
- znaczące niedobory witamin
- niedobory mikroelementów
Nieprawidłowości w metabolizmie są zauważane przez pacjentów najczęściej dopiero jako niewytłumaczalne chudnięcie, redukcja masy mięśniowej, zaburzenia pracy serca, czy przewlekłe zmęczenie i osłabienie.
Czym są markery nowotworowe?
Markery nowotworowe to określone substancje, często białka, które są wytwarzane głównie przez komórki nowotworowe w nadmiarowej ilości. Obecność lub podwyższone stężenie we krwi lub moczu markerów nowotworowych może być wysoce przydatne w wykrywaniu wybranych rodzajów nowotworów.
Jako markery nowotworowe oznaczane są m.in:
- antygeny (np. PSA, SCC, CEA, CA 19-9, CA 15-3, CA-125)
- enzymy (np. LDH, PHI)
- hormony (np. TSH, CT)
- białka, aminokwasy (np. cytokiny, białka ostrej fazy, tyreoglobulina)
Jakie mają zastosowanie w medycynie?
Oznaczanie poziomu markerów nowotworowych w organizmie wykorzystywane jest powszechnie w celu:
- badań w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej
- diagnostyki nowotworów przy towarzyszących objawach chorobowych
- oceny stopnia zaawansowania choroby nowotworowej
- oceny lokalizacji niektórych zmian nowotworowych
- monitorowania skuteczności wprowadzonego leczenia
Markery nowotworowe nie stanowią podstawy do jednoznacznej diagnozy nowotworu. Monitorowanie ich poziomu jest często standardowym postępowaniem w trakcie rozpoznania choroby oraz przebiegu leczenia.
Jak możemy wykorzystać tę wiedzę?
Wiemy, że metabolizm zdrowych komórek różni się od metabolizmu komórek nowotworowych. Gdy w organizmie dochodzi do specyficznych zmian, można je wykryć dzięki badaniom tzw. markerów nowotworowych.
Na rynku wyrobów medycznych od niedawna mamy dodatkowe narzędzie do samokontroli - test Carci Reagent. Test ten pomaga określić orientacyjną ilość w moczu pacjenta aminokwasu - tyrozyny. Badania donoszą, że u wielu pacjentów chorujących na nowotwory złośliwe (przełyku, żołądka, wątroby, płuc, piersi) poziom tego aminokwasu w moczu jest zdecydowanie podwyższony. Można więc potraktować działanie testu Carci Reagent jak markera nowotworowego. Ponadto, wyrób ten wyróżnia się dostępnością, łatwością i komfortem używania.
Dbajmy o swoje zdrowie!
Zamiast obawiać się chorób nowotworowych - badaj się. Stosuj szeroko rozumianą profilaktykę i pogłębiaj swoją wiedzę na ich temat. Dzięki wykonywanym regularnie badaniom oraz świadomości swojego ciała jesteś najlepszym obserwatorem. Korzystaj z pomocy diagnostycznych takich jak badania laboratoryjne i testy domowego użytku. Chroń siebie i swoich bliskich.